BikeFama społeczność wszystkich rowerzystów

Jesteś tutaj: Start Sprzęt Test nawigacji rowerowej TwoNav Sportiva II
rowery CTM

Test nawigacji rowerowej TwoNav Sportiva II

TwoNav Sportiva II to jak sama nazwa wskazuje już druga generacja tego urządzenia. W stosunku do poprzednika zwiększono ilość pamięci, polepszono interfejs oraz wydłużono czas pracy na baterii.Po wyjęciu z pudełka urządzenie sprawia wrażenie bardzo solidnego. GPS posiada uszczelnianą obudowę i niestraszna mu woda, kurz czy nawet błoto. Sportiva ma tylko dwa dobrze uszczelnione przyciski, jeden z nich służy do włączania urządzenia a drugi do przełączania funkcji w menu. Wyświetlacz ma 3 cale przekątnej i 240x400 pikseli rozdzielczości co może blado wypada przy obecnych smartfonach, ale w zupełności wystarcza do przeglądania map.Najważniejsze w turystycznej nawigacji są oczywiście mapy. Na pamięć 4GB, którą można rozszerzyć kartą pamięci można wgrać mapy w różnych rodzajach. Wedle zapowiedzi producenta urządzenie obsługuje zarówno mapy rastrowe jak i wektorowe co oznacza, że możemy wgrać do niego zarówno mapy topograficzne, satelitarne, cyfrowe czy nawet zeskanowane mapy papierowe.

Interfejs urządzenia jest tak rozbudowany, że można się w nim zgubić. Na szczęście producent to przewidział i dał możliwość konfiguracji pól. Jest w czym wybierać: od prędkości, średniej z trasy, zużytej energii przez kurs po stopień nachylenia drogi. W sumie możemy zapełnić do 80 pól.

Przed jazdą należy ustawić GPS na odpowiedni dla siebie tryb jazdy lub cel podróży, ponieważ w trakcie jazdy jest to praktycznie niemożliwe. Klawisze na ekranie są dość małe i łatwo kliknąć w te znajdujące się obok. Na szczęście zmiana pomiędzy wyświetlanymi danymi z jazdy oraz mapą jest już łatwiejsza (przyciskiem z boku). Dotykowy wyświetlacz za to bez problemu można obsługiwać w rękawiczkach. Podczas używania w słoneczne dni lekko przeszkadza słońce rozpraszające się na matowej powłoce wyświetlacza i ekran zwyczajnie przestaje być czytelny. Możemy podkręcić wtedy jasność monitorka, jednak skrócimy tym samym czas pracy na baterii.

Mapy możemy wyświetlać w trzech trybach 2D, 3D oraz 3D+. Najfajniejszy jest oczywiście tryb trójwymiarowy, zwłaszcza jeżeli korzystamy z odpowiednich map, widać na nim różnice poziomów. Poniżej zdjęcie z widoku „papierowej” mapy firmy Compass w widoku 3D.Po powrocie do domu i podpięciu urządzenia do komputera możemy przeglądać i porównywać wszystkie zapisane dane w oprogramowaniu CompeGPS LAND, system ten działa też w drugą stronę. Na komputerze możemy przygotować trasę oraz nawet mapy i wgrać je do urządzenia.

Podczas testu ani razu nie udało się stracić zasięgu GPS, co dziwne był on nawet w budynku (inne odbiorniki GPS nie mają w nim zasięgu).

Podsumowując Sportivę. Kompaktowy, solidny i bardzo dokładny GPS. Po skonfigurowaniu interfejsu pod siebie sprawdzi się w trudnym terenie. Poprawiony na pewno powinien zostać wyświetlać.

Plusy:
+ wytrzymała bateria
+ wodoodporna budowa
+ solidne wykonanie
+ dokładność
+ możliwość zastosowania różnych map
+ różnorodność zastosowań – od nawigacji przez trening po zawodów
+ łatwy montaż na rowerze


Minusy:
- trudne ustawienie podczas jazdy z uwagi na małe przyciski ekaranowe
- nieczytelny wyświetlacz w słońcu
- zawiłe menu

Cena urządzenia to 1 399,00 zł. W ofercie znajduje się również bardziej rozbudowana wersja Sportiva II+, która posiada czujnik kadencji oraz pulsometr.

Dane techniczne:
Wymiary: 58 mm x 105 mm x 23 mm
Waga: 124 g (wraz z baterią)
Wodoodporność: IPX6
Ekran: 3", 240x400 pikseli, kolorowy dotykowy wyświetlacz.
Bateria:
Li-Ion 1.100 mA/h
Czas ciągłego działania do 15 godzin

Wejścia:
MicroSD HC card support
miniUSB

W zestawie znajduje się:
Urządzenie TwoNav Sportiva 2
Mapy topograficzne ( w zależności jaka opcja została zakupiona )
Ładowarka
Kabel miniUSB
Mocowanie do roweru
Krótka smycz z rysikiem
Instrukcja obsługi
Oprogramowanie PC

Dziękujemy dystrybutorowi, urządzeń TwoNav, Rikaline za wypożyczenie urządzenia do testu.

 

Written by :
Łukasz Jeska
Points: 968
 
Komentarze (0)Add Comment

Napisz Komentarz
smaller | bigger

busy