BikeFama społeczność wszystkich rowerzystów

Jesteś tutaj: Start Trening i zdrowie Uszkodzona łąkotka – wyrok dla sportowca?
rowery CTM

Uszkodzona łąkotka – wyrok dla sportowca?

Kiedyś sądzono, że łąkotka nie jest istotnym elementem stawu. Jednak jak przedstawiają wyniki badań u osób które miały w przeszłości uszkodzoną łąkotkę następuje znacznie szybsze wyniszczenie stawu. Czy jest szansa aby naprawić uszkodzenie po latach ? Kto może sobie pozwolić na łąkotkowy implant ? Łąkotki boczna i przyśrodkowa czasami błędnie określane łękotkami są to twory włóknisto-chrzęstne w kształcie dwóch półksiężycy. W 90 % łąkotka zbudowana jest z kolagenu I typu ale zawiera również kolagen II, III, V i VI. Łąkotki są uzupełnieniem i pogłębieniem powierzchni stawowej kości piszczelowej. Na przekroju poprzecznym łąkotka ma kształt klina, którego podstawy są zwrócone na zewnątrz stawu. Cieńsze końce półksiężycy łąkotki zwane są rogami i złączone silnie z kością piszczelową. Anatomicznie łąkotki dzielą jamę stawową na dwa piętra: górne między łąkotkami a kością udową i dolne między łąkotkami i kością piszczelową. W górnym piętrze zachodzą ruchy toczenia i ślizgania a w dolnym kiedy staw jest ustawiony w zgięciu ruchy obrotowe. Łąkotki nie są w całości ściśle przytwierdzone do „podłoża”. Kiedy staw się prostuje przesuwają się (granicach do 11 mm) do przodu a kiedy się zgina do tyłu. Przesunięcie to jest w granicach do 11 mm.

Do czego służą łąkotki w stawie ?

Jest kilka ważnych funkcji które należy tutaj przedstawić.

- Ustawienie stawu w zborności. Inaczej mówiąc zapewniają większą stabilizację kolana zwłaszcza w fazie rotacji oraz przesunięciach przednio tylnych kości piszczelowej. Pełnią też zadanie ochronne dla więzadeł i torebki stawowej chroniąc je przed nadmiernym rozciąganiem. Zależność ta idzie też w drugą stronę. Całkowite zerwanie więzadła krzyżowego przedniego spowoduje szybkie uszkodzenie łąkotki.
- Przenoszenie obciążeń (amortyzacja). Tak jak pisałem łąkotki są zbudowane z tkanki podobnej do ścięgien dobrze tłumiącej energię drgania, ściskania i rozciągania. Łąkotki pochłaniają 50 % obciążeń w wyproście i 80 % w zgięciu stawu. Podczas chodzenia, biegania łąkotki ulegają ściskaniu i rozprężaniu. W zależności od stopnia zgięcia kolana wydłużają się i zwężają lub robią się krótkie i szerokie. Łąkotki zapobiegają w czasie obciążenia stawów nadmiernym stykaniem się kłykci kości udowej z powierzchnią stawową piszczeli chroniąc w ten sposób chrząstkę stawową. Całkowite wycięcie łąkotki powoduje 4 krotnie większe obciążenie chrząstek stawowych.
- Smarują staw zapobiegając nadmiernemu tarciu sąsiednich powierzchni stawowych.
- Blokują krańcowe pozycję zgięcia i wyprostu stawu
- Stanowią dla mózgu pewien rodzaj czucia ułożenia stawu poprzez skupiska komórek proprioceptorów w rogach tylnych. Osoby które miały zerwane więzadła krzyżowe lub wycięte łąkotki doskonale zapewne znają uczucie „uciekania” i niestabilności kolana. Czasami mogą minąć 2 lata, kiedy „droga nerwowa” stawu się odbuduje. 
Zasada działania stabilizacji łąkotki
Zasada działania stabilizacji łąkotki

Odżywianie łąkotek zapewnia płyn stawowy produkowany przez błonę maziową oraz sieć drobnych naczyń w samej łąkotce. Nie oznacza to, że łąkotka w całości jest unaczyniona. Łąkotka boczna unaczyniona jest w 10-25 %, przyśrodkowa 10-30 %. W przekroju klina unaczyniona jest tylko jego najszersza część (podstawa) zrośnięta z torebką stawową. Miejsca najbardziej unaczynione w przypadku uszkodzenia dają możliwość chirurgicznej naprawy.

Jak dochodzi do uszkodzenia łąkotek?

W uszkodzeniach łąkotek przoduje płeć piękna. Przypuszcza się, że przyczyną tego są zmiany hormonalne związane z wiekiem powodujące osłabienie więzadeł i mięśni. Mężczyźni miewają pierwsze problemy w wieku 30-40 lat.

Nie wiadomo do końca czy za przyczyną uszkodzeń stoją jednorazowe bardzo duże przeciążenia, czy sumujące się mikrourazy rozległe w czasie. Jedno jest pewne wraz z wiekiem i zmianami zwyrodnieniowymi rośnie liczba uszkodzeń. Urazy dotyczą najczęściej łąkotki przyśrodkowej. Z reguły mechanizm urazu powoduje rotacja podudzia przy zgiętym kolanie lub skręcenie uda przy nieruchomej stopie. W przypadku ciężkich uszkodzeń dochodzi do tz. triady kolanowej – uszkodzeniu ulega łąkotka przyśrodkowa, więzadła poboczne przyśrodkowe oraz więzadło krzyżowe przednie.

Jak rozpoznać uszkodzenie?

Z objawów o których należy wspomnieć na pierwszy plan wysuwa się ból, obrzmienie (krwiak) i zablokowanie stawu. Ból zlokalizowany jest w okolicy szpary stawowej po stronie uszkodzenia ale równie dobrze może być rozlany na całe kolano. Zablokowanie w stawie daje zakleszczona między kłykciami łąkotka. Objaw ten występuje tylko w połowie przypadków. Z powodu podrażnienia błony maziowej powstaje wysięk w stawie. U sportowców dość szybko bo po kilku dniach dochodzi do widocznego spadku masy mięśnia czworogłowego. Często dochodzi do tz. uciekania kolana, kiedy na chwilę pojawia się ostry ból po którym następuje utrata równowagi kończąca się upadkiem. Im częściej dochodzi do takich epizodów, tym szybciej należy zgłosić się do specjalisty.

Jak w przypadku każdego uszkodzenia kolana pomocne w rozpoznaniu są:

- badanie RTG (nie jest miarodajne dla łąkotek ale powinno być wykonane przy każdym urazie stawu kolanowego – fragmenty kostne, zwyrodnienia itp.)
- testy łąkotkowo-więzadłowe
- badanie USG – mało dokładna diagnoza w przypadku małych uszkodzeń
- tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny ( warto wydać 400 zł )
- arthrotomia zwiadowcza – podczas zabiegu można ocenić czy uszkodzenie jest naprawialne
- badanie w znieczuleniu

Rodzaje uszkodzeń łąkotek

Do typowych uszkodzeń zaliczamy kolejno (z góry od lewej): uszkodzenie częściowe, oderwanie podłużne, całkowite typu rączki od wiadra.
(Na dole od lewej) Uszkodzenie obejmujące oderwanie rogu, oderwanie rogu z przemieszczeniem na obwód, uszkodzenie poprzeczne

Trochę o metodach naprawczych łąkotek

W zależności od możliwości oraz aktualnego stanu stosuje się:

- leczenie zachowawcze (pozostawienie małych uszkodzeń)
- częściowe wycięcie uszkodzonego fragmentu – najczęściej stosowane
- naprawa (zszycie) łąkotki
- przeszczep
- implant (protezy kolagenowe)

W zawodowym sporcie trzeba zadać sobie pytanie czy zależy nam głównie na szybkim powrocie do aktywności kosztem zdrowia ? Czy wybierzemy dłuższe leczenie i w perspektywie lat zachowamy sprawność stawu ? 

Leczenie chirurgiczne

Możliwość zabiegu i jego rodzaj ustala się po analizie uszkodzenia. W głównej mierze sposób postępowania zależy od zdolności chirurga, zaawansowania technicznego ośrodka i zasobności portfela poszkodowanego (w przypadku zabiegów prywatnych trzeba się liczyć z dodatkowym kosztem biokomponentów). U osób młodych jest pewne pole do popisu gorzej gdy staw ma zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe, jest potocznie mówiąc wyeksploatowany a duża masa ciała chorego wywiera ogromne ciśnienie na powierzchnie stawu.

Zszycie łąkotki

Zszycie łąkotki możliwe jest w strefie mocno unaczynionej (tz. red-red). Próbuje się zszywać łąkotki w strefie nie ukrwionej ale nie daje to dobrych rezultatów. Może jakiś efekt dadzą badania nad komórkami macierzystymi. Doświadczenia trwają a czas pokaże. 

Do zszycia uszkodzonego fragmentu wykorzystuje się szwy i materiały biowchłanialne. Do zespolenia chirurdzy stosują między innymi: biowchłanialne kotwiczki, pinezki, strzałki, śruby. Mimo tak wielu metod zespoleń nie zawsze udaje się osiągnąć cel. Założone zespolenie może się rozerwać lub zrost może okazać się słabej jakości. Nie ma też możliwości aby sprawdzić czy gojenie przebiega prawidłowo. Wymagało by to częstego użycia artroskopu i powodowało niepotrzebne cierpienia fizyczne i psychiczne chorego.


Jedna z metod zszycia łąkotki


Naprawa za pomocą biowchłanialnych strzałek

Protezy kolagenowe

Łąkotki kolagenowe coraz częściej pojawiają się w ofercie specjalistycznych klinik. Jak na razie z przeszczepów kolagenowych może skorzystać tylko wybrana grupa docelowa.


Kolagenowe implanty łąkotek

Predyspozycje do implantu:

- Brak poprawy w dotychczasowym leczeniu zachowawczym
- Wiek do 40 lat
- Stabilność więzadłowa
- Prawidłowa oś stawu
- Nieznaczne zmiany zwyrodnieniowe stawu
- Równoczesny zabieg naprawy ACL
- Nie podlegające naprawie duże uszkodzenia u osób młodych

W przypadku implantów kolagenowych konieczne jest zachowanie rogów łąkotek. Po wszczepieniu i przyszyciu go do pozostałego fragmentu łąkotki w jego maleńkie otworki zaczynają wrastać komórki biorcy. Po roku do dwóch lat od operacji tkanka, która z nich powstaje, zastępuje w całości implant. Implanty łąkotkowe stosowane są od niedawna dlatego nie ma jeszcze badań świadczących o dużej skuteczności tej metody. Nie jest wiadome czy w perspektywie lat faktycznie opóźniają one proces degeneracji stawu.

Zabieg czy fizjoterapia?

Jeśli mamy do czynienia z małym uszkodzeniem w strefie dobrze ukrwionej np. w przyczepie do torebki stawowej lub w urwaniach podłużnych do 8 mm można zastosować leczenie zachowawcze tj. unieruchomienie kończyny lub/i wyciąg. W przypadku unieruchomienia należy dbać o mięsień czworogłowy ćwicząc go izometrycznie a w fazie poprawy z oporem. Program fizjoterapii zaczyna się po okresie 2-4 tygodni po uszkodzeniu. Ćwiczenia można rozpocząć po ustąpieniu stanu ostrego. Po około 5-6 tygodniach można rozpocząć normalną aktywność ruchową. Jeśli po 2 – 3 miesiącach ból się nie zmniejsza i dalej utrzymują się dolegliwości należy pomyśleć o interwencji chirurgicznej.

Cięższe uszkodzenie łąkotki jest urazem mechanicznym, wymaga opanowania krwiaka i natychmiastowej interwencji. Jeśli uszkodzeniu uległo więzadło krzyżowe kolana to jeszcze bardziej przemawia to za zabiegiem.

Powrót do aktywności po zabiegu usunięcia uszkodzonego fragmentu łąkotki to ok. 2-4 tyg.
W przypadku zszycia unieruchomienie stosuje się na 3-4 tyg. W czasie leczenia przez pierwsze 2 tyg. nie należy obciążać kończyny. Pierwsze przysiady można wykonać dopiero po upływie 3 miesięcy. Zaleca się aby do aktywności sportowej wrócić nie wcześniej niż po 4 miesiącach od zabiegu.

Po zabiegu mija trochę czasu aż kolano dojdzie do siebie. Uraz pozostawia następstwo w psychice powodując oszczędzanie kończyny. Przez jakiś czas może pojawiać się ból podczas obciążania kończyny lub wysięk w stawie po treningu. Z reguły mija po zmniejszeniu obciążeń treningowych. Nie jest dobrym rozwiązaniem ciągłe usuwanie płynu surowiczego z kolana ponieważ każde wbicie igły, każda artroskopia zaburza naturalną florę bakteryjną kolana. Należy zastanowić się dlaczego tak się dzieje, szukać innego rozwiązania lub poprosić o konsultację innego lekarza. Warto jeszcze podkreślić, że nie może być mowy o ćwiczeniach ze znacznie ocieplonym, bolącym stawem. Taki stan może oznaczać infekcję stawu.

W czasie treningu pomocne są opaski uciskowe zakładane na kolano lub stabilizatory. Dobrej jakości stabilizator zagwarantuje nam:

- ograniczenie z możliwością regulacji ruchów zgięcia, wyprostu, rotacji
- ogólną stabilizację stawu
- odciążenie stawu kolanowego
- stabilizację rzepki

Stabilizator z regulacją zakresu ruchomości

Po zabiegach operacyjnych należy dążyć do jak najszybszej fizjoterapii. Fizjoterapia stosowana w czasie rekonwalescencji ma za zadanie zapobiec „zrostom w stawie”, wzmocnić siłę mięśni, poprawić zakres ruchomości w stawie. Nie można zapominać o intensywnych ćwiczeniach zdrowej kończyny. Będzie to miało wpływ na szybszy powrót chorego kolana do sprawności. Przede wszystkim należy dążyć do poprawy stabilizacji oraz „czucia kolana”. Pomocne są ćwiczenia z taśmami elastycznymi, na niestabilnym podłożu oraz metodą PNF. Czasami kiedy przez dłuższy czas pojawia się wysięk niezbędne jest zrzucenie wagi ciała. Z zabiegów fizykoterapii stosuje się: magnetotron, terapuls, ultradźwięki, prądy oraz laseroterapię punktowo w celu zmniejszenia bólu, szybszej regeneracji uszkodzeń oraz resorpcji wysięków. Również krioterapia oraz coraz częściej stosowany kinesiotaping dają dobre rezultaty. Nie ma jakiegoś określonego standardu fizjoterapii po uszkodzeniu łąkotek, ponieważ podejście do każdego przypadku jest różne i nie sposób określić długości leczenia. W programowaniu fizjoterapii bierze się pod uwagę rozległość uszkodzenia, stabilność naprawy oraz wiele innych czynników.

Środki przydatne do rekonwalescencji:

- stabilizator na goleń i udo lub na staw kolanowy ( z możliwością regulacji zakresów ruchomości )
- opaska ( uciskowa ) na kolano (może być też magnetyczna)
- chłodzące okłady żelowe ColdPack ( najlepiej duże jak kartka A4; do kupienia w sklepach medycznych )
- gumowa poduszka do ćwiczeń równowagi ( powinna być w gabinecie fizjoterapii; do kupienia w sklepach internetowych )
- elastyczne taśmy do ćwiczeń ( TheraBand lub innej firmy )
- hantle
- suplementy i odżywki białkowe

Rodzaj ćwiczeń i ich intensywność dobierane są TYLKO po konsultacji z fizjoterapeutą i prowadzącym lekarzem.
Jeśli leczenie nie przynosi efektów, pojawia się ciągły ból, obrzęk a kolano jest ocieplone konieczna może się okazać rewizja stawu.

Piotr Falkiewicz
VotisMedical.pl
Written by :
Foreight_Admin
Points: 0
 
Komentarze (21)Add Comment
0
ląkotka
Napisane przez michal, grudzień 12, 2009
witam, jestem po artroskopii kolana prawego, dokładnie usunięto mi kawałek łąkotki bocznej zewnętrznej, operacja była robiona 30listopada. Czasami mam jeszcze bóle w kolanie, to tak musi być po operacji? Kiedy mógłbym zacząć chodzić np. na basen i kiedy moge założyć stabilizator? z góry dziekuję bardzo.
0
też to miałem
Napisane przez Wiciu, styczeń 22, 2010
Witam. Też to miałem 3,5 roku temu. Po operacji nosiłem tylko opaskę na kolano, a lekarz zalecił mi wzmocnienie mięśni nogi w związku z uczuciem "luźnego kolana".
Tak więc wsiadłem na rowerek treningowy i zacząłem systematycznie jeździć. Po pół roku zdecydowałem się wziąć po raz pierwszy udział w maratonie rowerowym. O dziwo z niezłym skutkiem, tak więc to kontynuuję. Do dzisiaj ścigam się często i na kolano nie narzekam. A na basenie to już chyba pływasz? Tak naprawdę dużo zależy od samopoczucia. Pozdrawiam
Tomasz Jeska
...
Napisane przez Tomasz Jeska, styczeń 22, 2010
Nie wiem jak to się nazywa profesjonalnie, ale kiedyś wyskoczyła mi łękotka, oczywiście się do tego przewróciłem więc wyglądało to tak jakbym złamał nogę w kolanie smilies/cheesy.gif
Po 3 dniach noszenia szyny na całej długości nogi zdjąłem a miesiąc później wystartowałem w maratonie, co prawda tylko na 40km ale jednak smilies/cheesy.gif
0
:)
Napisane przez minia, październik 30, 2010
Mam pytanie.Czasami jak nagle noga mi pujdzie w bok lub jak szybko wstane np. z łóżka to przeskakuje mi kolano i strasznie boli aż placze.Nie wiem co sie dzieje? Czy może to być łąkotka?
0
problem ze stawami? ja ma z głowy! :)
Napisane przez Kalko, październik 20, 2011
cześć,

ja też mam za sobą nieciekawe przejście z kontuzją. wyrzuciło mnie razem z rowerem z hopki na ponad 4 metry. kontakt z ziemią okazał się bardzo bolesny. więzadła w lewym kolanie zerwane, gips, okropny ból. po 4 tygodniach oczywiście rehabilitacja. miałem wrażenie, że po rehabilitacji nie wszystko było tak jak bym sobie tego życzył. na szczęście po krótkiej pielgrzymce po specjalistach spotkałem tego który skierował mnie na terapię PST. Kilka dni w Częstochowskiej klinice (pst-polska.pl) i efekty nie do opisana. Świetna sprawa – polecam.

K
0
...
Napisane przez Cinu$, listopad 06, 2011
Dn 07.11.2011r przejdę zabieg łękotki i więzadła krzyżowego. Gdy tylko wyjdę ze szpitala napiszę Wam co i jak. Trzymajcie się
Pozdrawiam.
0
...
Napisane przez Cinu$.2, listopad 12, 2011
Jestem 3 dzien po zabiegu. Chodzę o kulach ale niestety kolano dalej boli.Lekarz powiedział, że po 2mc-ch wrócę na boisko.
0
po artroskopii kolana i już wiem jak się tańczy salse!!
Napisane przez Ola82, marzec 21, 2012
Witam wszystkich,
Artroskopie maiała 3.5 roku temu, wycieli kawałek łąkotki zewnetrznej w prawym kolanie. Zabieg odbył sie w Holandii, bardzo sprawnie i szybko, kiedy przyszłam do szpitala była godzina 11sta, zmierzyli cisnienie, puls i zrobili mi próby uczuleniowe na jodyne, (gdyż wybrałam znieczulenie dordzeniowe tzw. od pasa w dół). zanim trafiłam na sale pani pielęgniarka podała mi dwie tabletki mówiac, ze to pracetamol-pain killer..ha..a ja po zażyciu usnełam jak dziecko (cos na sen zeby sie nie denerwowac przed). O 2 po południu przyszły mnie zabrac na sale operacujna i się zaczeło. Częsc zabiegu oglądałam na ekranie, widziałam tylko porwana łąkotke którą chirurg usuwal jakas ścięta z ukosa rurką.Zabieg nie trwal długo, po wszystkim lezałam na sali po operacyjnej chyba jeszcze dwie godziny, znieczujenie wolno schodziło, przyszedl anastazjolog i sprawdzał dotykajac mnie dlugopisem po brzuchu czy to czuje, mowie ze nie a on dotyka wyzej blisko piersi mówie ze tez tego nie czuje, w koncu nad piersia miałam jakiekolwek czucie, az sie wystraszylam co sie dzieje, ale nic podkrecił kroplówke i zawołał panie by mnie zcewnikowały. O 20-stej wyszłam ze szpitala o własnych siłach.Po około dwoch tyg. byłam na sciagnieciu szwów. Ogólnie całe leczenie(leki, bandaze, artroskopia,pozniej fizjoterapia) pokryło ubezpieczenie. Wróciłam do pracy po 5 tygodznich. Uraz tego kolana miłam od 14stego roku zycia,kiedy to zawsze byłam bardzo aktywna sportowo w szkole.Nic nie pomagało w gipsie 5 tyg., punkcja co dwa-trzy tygodnie(bolesne), magnetyer, krioterapia,jonoforeza,chirurg w polsce tylko powiedział ze moze trzeba wykonac artroskopie raczej czakał na lapówke bo nic wiecej z tym nie zrobil.A ja miałam juz dostyc tego kłucia i bólu.po czasie nauczyła sie z tym zyc, ograniczyłam do minium aktywnosc i sie uspokoiło.Kiedy przyjechałam do Holandii(lat 26 czyli 12 lat po incydencie) by zarobic, praca stojaco-chodzaca w butach ochronnych czyli ciezkich,trzeba było nosic, dzwigac itp. kolano ponownie dało o sobie znac. Ale juz tutaj zajeli sie mna profesjonalnie o dziwo ponieważ nie wazne co ci dolega przepisują paracetamol smilies/wink.gif Zycze wszystkim jak najmniej bólu!
Pozdrawiam.
0
Kolagen
Napisane przez Klaudia123, maj 11, 2012
Miałam artroskopię 3 miesiące temu, również od tamtego czasu zażywam kolagen w tabletkach z Flexagenu. Mam wrażenie, że moja rekonwalescencja przebiega łagodniej i szybciej niż u innych, których spotykam po tym zabiegu.
0
...
Napisane przez Pawełkos, maj 22, 2012
W czasie rehabilitacji polecam suplementy wzmacniające kolana, łatwiej znosi się ciężkie ćwiczenia
0
...
Napisane przez Malina., maj 30, 2012
witam.
podejrzewają u mnie przesunięcie łąkotki, najprawdopodobniej będę mieć artroskopie. wie ktoś może ile wraca się do sprawności po takim zabiegu i ile trwa rehablitacja?
z góry dziękuję
0
Usunieta lakotka
Napisane przez janek, czerwiec 18, 2012
Witam wszytskich. 5 dni temu mialem zabieg usuniecia laktki. Dzisiaj smigam po domu bez pomocy kul i nie jest najgorzej, tylko lekki lek jest,ze ta noga sie zlozy,heh. Od momentu pooperacyjnego cwicze reguralnie trzy razy dziennie. Od jutra zamierzam sprobowac wbic sie na rowerek. Biore takze flexagen wspomniany wczesniej. Chcialem zaznaczyc,ze wczesniej mialem tez rekonstrukcje wiezadel w tym samym kolanie i przyszywana lakotkesmilies/wink.gif. Postaram sie pisac na biezaco.
Pozdroawiam
0
...
Napisane przez Dominika.., lipiec 03, 2012
Ponieważ ja będę miała plastykę łąkotki , zszycie łąkotki i ostrzyknięcie czynnikiem wzrostu. Czy będzie potrzeby mi stabilizator ?
0
usunięcie łąkotki
Napisane przez krystian1979, wrzesień 05, 2012
witam.Mam pytanie?Czy po usunięciu 1/3 łąkotki ,rekonstrukcji więzadła przedniegoi usunięcia 1/3 łąkotki tylnej
będe mógł grać w piłkę nożną
0
sdtrsyt netd
Napisane przez sdsdf, marzec 30, 2013
smilies/cry.gifsmilies/kiss.gifsmilies/tongue.gifsmilies/tongue.gifsmilies/cool.gifsmilies/cool.gifsmilies/shocked.gifsmilies/sad.gifsmilies/angry.gifsmilies/grin.gifsmilies/cheesy.gifsmilies/wink.gifsmilies/smiley.gif
[url=][img=]
aa miodasgbdjastfsehtgsgsdfgdf
0
rozwarstwienie łąkotki
Napisane przez Andrzej 55, listopad 13, 2013
Witam
Mam rozwarstwienie Łąkotki przyśrodkowej i będę miał artroskopie u dr,Komora.
Może ktoś miał tego typu zabieg u dr.Komora lub innego ortopedy?
Jak szybko wróce do siatkówki?
Poprosze o opinie o ortopedach z Warszawy.

Pozdrawiam Andrzej
0
naderwanie 1/3 tylno bocznej łąkotki w kolanie co poradzicie?
Napisane przez Andrzej 29, listopad 15, 2013
Witam na USG wykazało że jest 'naderwanie 1/3 tylno bocznej łąkotki w kolanie' co poradzicie Panowi/Panie dr specjaliści?
Jestem po jednej fizjoterapii - efektów większych brak, teraz jeszcze jedną dostałem - ale wątpię gdyż uszkodzenie było prawdopodobnie rok temu i się odnawiało co jakiś czas. Teraz czuje delikatny równy ból pod kolanem praktycznie cały czas (w opasce mniej lub wcale). Jako że zajmuje się sportem chcę wyleczyć dobrze kolano a przy okazji wrócić jak najszybciej do instruktora treningu samoobrony, gdyż klubowicze czekają. Dodam że ta część leży za głównymi tętnicami - żyłami i dostęp jest ograniczony - wnioski z usg.
0
Pęknięta łąkotka
Napisane przez Tomekk, styczeń 19, 2014
Witam, moja historia też była dość zawiła. Trenuje judo przy jednym w miare normalnym upadku przy wstawaniu kolano się zablokowało wyprost był do około 50stopni. Zszedłem z maty i kolano jakimiś dziwnymi ruchami udalo mi się nastawić samodzielnie (prawdopodobnie łąkotka się rozerwała i jej część zaczepiała się o inne tkanki czy coś). Myslałem że to nic ale był to dość duży ból jak wskoczyło wszystko na miesce było całkiem okej dopóki to sie drugi raz nie stało. Udałem sie do rodzinnego dostałem przekaz na rtg-nic nie pokazało następne do ortopedy który dal na MRI- nic nie wykazało, ortopedia uznał ze jestem zdrowy i wysłał mnie na zabiego typu laser, magneto itd. Wtedy nic to nie dało udałem sie do 4 lekarzy ortopedów u każdego z nich test apleya był dodatni, dostałem przekaz na artroskopie- lekarz wykonał ją powiedzial że łąktoka jest uszkodzona i to jest natura kolana mojego- przeciał mi fałd maziowy podrzepkowy. Po paru punkcjach kolanan i wydaniu 500zł na zastrzyki z kwasem hialuronowym myslałem ze sie to skończy kilka tygodni później znowu to samo zablokowanie kolana, pogotowie przyjechało, zostałem wzięty na ostry dyżur i tak próbowali je wyprostować nadawali mnostwo lekow przeciwbóloweych aż w konću znieczulili całe kolano, wyoprostowali do 30stopni dostałem wypis i przekaz na artroskopie. Zabieg wykonywał ten sam lekarz co poprzednio. Łąkotka została zszyta 2 szwami, operacja bez komplikacji, minęły właśnie 2 tygodnie orteza 0 stopni zgięcia + bez jakichkolwiek ruchów 4-6 tygodni, całkowity powrót do zrowia 5-6 miesięcy. Dodam jeszcze że całość trwała od maja do stycznia i nadal się ciągnie.
0
kolano
Napisane przez tygrysek, luty 19, 2014
witam.w przeciągu roku mialam tzy altroskopie po raz pierwszy łekoka zostala przyszyta po dwoch tyg zerwalam ponownie,usunieto czesc łekotki po 10ciu mies ponownie zerwalam znowu usunieto kawalek lekotki.Na dzien dzisiejszyznowu ja zerwalam.Nie wiem co robic.Czy ponowie poddac sie altroskopii czy meczyc sie?.Pozdrawiam
0
..
Napisane przez tancerka, marzec 31, 2014
Witam. Mam 17 lat i od 4 lat tańczę taniec irlandzki. Codziennie rano biegam, ćwiczę z Chodakowską lub Mel B. i oczywiście od 2 do 4 godzin treningu (bez przerw albo z jedną paru minutową). Od jakiegoś czasu występują u mnie wszystkie objawy problemów z łękotką. Czy to możliwe, że to łękotka? Pozdrawiam
0
Pęknięcie 3 stopnia
Napisane przez lukaszg, maj 19, 2014
Witam, ja opiszę swoją historię z pękniętą łąkotką. Pewnego dnia wywaliłem się zdrowo na nartach. Ale otrzepałem się ze śniegu i jeździłem, podczas powrotu samochodem do domu zaczęło boleć kolano, ale jakoś bardzo się tym nie przejmowałem. Stwierdziłem poboli i minie. Po kilku dniach kolano zaczęło o sobie przypominać, bolało w nocy po dłuższym chodzeniu. Poszedłem do jednego lekarza stwierdził, że kolano jest przemęczone ( jeżdżę na maratony MTB ) i muszę dać mu odpocząć. Ale to nic nie pomagało. Inny robił RTG, później USG i od lekarze do lekarza a bóle były coraz większe. Problem miałem z przejściem nawet 1km. Zajmowało mi to pół godziny. Po roku tułaczek od lekarza do lekarza zrobiłem prywatnie rezonans. Wyszło:
-wiązadło poboczne boczne nieco pogrubiałe i o niejednorodnym sygnale w okolicy przyczepu udowego, z obecnością płynu w otoczeniu - cechy częściowego uszkodzenia I stopnia
-w zakresie rogu tylnego i części obwodowej łąkotki przyśrodkowej widoczna pozioma szczelina pęknięcia, wydająca się dochodzić do udowej powierzchni stawowej - uszkodzenia III stopnia. Na obwodzie pęknięcia łąkotki komunikuje się z podtorebkowym konglomeratem torbieli o wymiarach około 12x25x18mm.
Zostałem skierowany na usunięcie łąkotki bo lekarz stwierdził, że nie uda się jej uratować. Zostałem zapisany w kolejce NFZtu.
W między czasie koleżanka mi poleciła takiego kolesia co ma się znać na ortopedii itp itd i przeprowadza rehabilitacje.
Poszedłem do niego i on powiedział, że w miesiąc mi naprawi kolano. Chodziłem dzień w dzień na godzinne ćwiczenia wzmacniające mięśnie przy kolanie, rozciągające mięśnie. NFZ oczywiście milczał w tym czasie. Po 2 miesiącach odkąd zacząłem rehabilitację poszedłem do lekarza, żeby sprawdził co w kolanie słychać. Zrobił mi USG bo na MRI już nie miałem ochoty wydawać kolejnych 500zł. On powiedział, że jak bym do niego przyszedł z tym kolanem to nie otwierał by go bo nie ma takiej potrzeby. Po 4 miesiącach odezwał się NFZ i podziękowałem im za artroskopie. Od tamtej pory minęło już 1,5 roku przejechałem kilka maratonów, byłem kilka razy na nartach, 2 razy w tygodniu chodzę grać w kosza, chodzę po górach i kolano nic a nic nie boli. Pozdrawiam.

Napisz Komentarz
smaller | bigger

busy